Drukuj

 Chwytaki Camozzi Chwytaki Schunk

Chwytaki pneumatyczne - zgodnie ze swoją nazwą służą do chwytania obrabianych elementów oraz przenoszenia lub obracania ich. Często są sprzężone z siłownikami liniowymi lub bezłożyskowymi, z którymi wykonują zaprogramowane ruchy. Duża różnorodność rozmiarów oraz szczęk chwytaków pneumatycznych  sprawiają, że są one elementem bardzo chętnie stosowanym w urządzeniach i maszynach przemysłowych. Dzięki swojej precyzji znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a szczególnie rozpowszechnione są w branży automotive, gdzie taka precyzja jest bardzo pożądana. Ponadto można je przystosować do większości produkowanych lub obrabianych detali.

Często chwytaki pneumatyczne projektuje i produkuje się specjalnie pod konkretny element, co powoduje jednak, że wiele z nich nie nadaje się do ogólnego stosowania. Dodatkowo w przemyśle można zetknąć się z chwytakami pneumatycznymi  zbudowanymi na bazie siłowników liniowych lub beztłoczyskowych. To rozwiązanie, ze względu na przeważnie duże gabaryty w ten sposób  skonstruowanych chwytaków,  sprawdza się szczególnie w przemyśle ciężkim.

Obecnie chwytaki pneumatyczne są już elementem mocno rozpowszechnionym w przemyśle i wszystko wskazuje na to, że ten trend nadal będzie się utrzymywał.