Drukuj

 Siłowniki Elektryczne Tollo Siłowniki Elektryczne Rexair

Siłowniki elektryczne liniowe – to grupa elementów, które czasami zamiennie stosuje się  z siłownikami pneumatycznymi; w ich przypadku ruch liniowy uzyskuje się dzięki silnikowi elektrycznemu.

Pewnym ograniczeniem przy zastosowaniu siłowników elektrycznych jest ich stosunkowo mała prędkość wysuwu. Jednak wszędzie tam, gdzie prędkość nie jest priorytetem, konstruktorzy chętnie sięgają po rozwiązania oparte na siłownikach elektrycznych (na przykład w przemyśle meblarskim, przy produkcji łóżek szpitalnych itp.).Często można spotkać się z siłownikami elektrycznymi również w przemyśle motoryzacyjnym.

Generalnie siłowniki elektryczne liniowe można przystosować do każdej wartości napięcia, co powoduje, że łatwo adaptuje się je do wymagań przemysłu. Dzięki możliwości bardzo dokładnego pozycjonowania, stanowią one elementy precyzyjnych rozwiązań dla przemysłu (systemy dozowania lub pomiaru). Dzieje się tak ze względu na możliwość zastosowania 12-Voltowego prądu stałego.

Inny rodzaj siłowników elektrycznych to siłowniki elektryczne obrotowe służące do sterowania zaworami kulowymi i przepustnicami międzykołnierzowymi. Jeśli jest to możliwe, można je stosować zamiennie  z siłownikami pneumatycznymi wahadłowymi. Działają jednak znacznie wolniej, czas zamknięcia szczególnie dużych zaworów i przepustnic sięga nawet kilkudziesięciu sekund.