Drukuj

 Siłowniki Liniowe w standardzie ISO Siłowniki Liniowe Niestandardowe

Siłowniki liniowe -  nazywa się je czasami napędami liniowymi, cylindrami pneumatycznymi lub siłownikami tłoczyskowymi.  To bardzo liczna rodzina siłowników, a jego najważniejszą grupę stanowią siłowniki znormalizowane ISO.

Napędy liniowe mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jako elementy wykonawcze, które podlegają dużym obciążeniom, dzięki swojej konstrukcji mogą być stosunkowo łatwo regenerowane. W tym celu producenci do napędów liniowych jednocześnie dostarczają zestawy naprawcze.

Siłowniki liniowe można stosować w różnych warunkach i z tego względu są one wykonywane i wyposażane w uszczelnienia z różnorodnych materiałów. Najczęściej przy produkcji siłowników liniowych używa się aluminium i stali nierdzewnej.

Konstruktorzy maszyn przemysłowych  często sięgają właśnie po siłowniki liniowe, głównie ze względu na z jednej strony  prostotę ich budowy, a z drugiej strony na ich dużą różnorodność i wytrzymałość. Ponadto, nawet nie znając marki producenta konkretnego siłownika, łatwo można dobrać jego zamiennik, dzięki jego określonym wymiarom i gwintom.