Drukuj

 Elementy Pomiarowe ManometryElementy Pomiarowe Wakuometry

Elementy Pomiarowe Termometry

Elementy pomiarowe

Jest tocała gama urządzeń umożliwiających pomiar i odczyt parametrów procesów technologicznych takich jak temperatura, ciśnienie itp. Najliczniejszą grupą elementów tego typu są manometry służące do pomiaru ciśnienie w układach pneumatycznych i hydraulicznych. Chociaż zakresy pomiaru w układach pneumatycznych rzadko przekraczają wartość 10 bar a w układach hydraulicznych rzadko są mniejsze niż 20 bar, to jednak zasada pomiaru i budowy manometrów jest taka sama.

Wakuometry są podgrupą manometrów, ich zadaniem jest pomiar wartości podciśnienia. Są to elementy dość powszechne stosowane z uwagi na fakt, że technika próżniowa jest coraz powszechniej wykorzystywana w przemyśle. Równie często stosowane są różnego rodzaju termometry, zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Zauważalna jest tendencja, związana z cyfryzacją elementów pomiarowych. Coraz częściej można więc spotkać manometry sprzężone z układami elektronicznymi.

Presostaty i przetworniki pneumatyczne to kolejna ważna grupa elementów pomiarowych. Dzięki nim można sterować procesami technologicznymi i zbierać dane potrzebne do różnego rodzaju analiz. Z uwagi na łatwą obsługę i dużą precyzję, inżynierowie wszystkich branż dobrze znają te elementy i chętnie z nich korzystają.

Presostaty to elementy pomiarowe o zmiennej nastawie, dzięki czemu łatwo udaje się je adoptować do różnych zadań. Występują w wersjach: normalnie otwartej, normalnie zamkniętej i uniwersalnej. W połączeniu z modułem elektronicznym są bardzo przydatnym elementem w przemyśle.

Przetworniki pneumatyczne zamieniają sygnał pneumatyczny na elektryczny. To bardzo przydatna cecha tych elementów powszechnie wykorzystywanych w automatyce.

 

Z uwagi na różne wymagania przemysłu, elementy pomiarowe: manometry, wakuometry, termometry, presostaty, przetworniki ciśnienia itd. są produkowane z różnego rodzaju materiałów i w różnych zakresach pomiarowych. Różnią się także dokładnością i częstotliwością pomiaru. Najpowszechniejszymi materiałami używanymi do ich produkcji są różnego rodzaju sztuczne tworzywa, stal nierdzewna, mosiądz itp. Mnogość spotykanych kształtów, wielkości i rodzajów przyłączy sprawia, że te elementy pomiarowe stanowią liczną grupę urządzeń stosowanych w automatyce, a szczególnie tam, gdzie produkcja lub procesy technologiczne wymagają ciągłego nadzoru i monitorowania.